(http://sp1.wroclaw.pl/node/2061) Tylko gdzie tu dół, gdzie góra?!
PIERWSZAKI W NFM
We wtorek klasy 1a i 1 b wybrały się do Narodowego Forum Muzyki, aby uczestniczyć w koncercie zatytułowanym „Korzenie muzyki sięgają Afryki”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i usłyszeć brzmienie instrumentów, które w niezmienionej formie przetrwały nawet tysiące lat. Zostały one wykonane z owoców, patyków, skóry, orzechów czy bambusa, a do Polski przywędrowały z najodleglejszych zakątków świata, takich jak Australia, Afryka, czy Indie. Od dziś bęben dundun, instrument strunowy ngoni czy flet fula nie stanowią już dla nas żadnej tajemnicy (http://sp1.wroclaw.pl/node/2050).
5A w MUZEUM ARCHITEKTURY
9 stycznia 2019r. klasa 5a wybrała się do Muzeum Architektury obejrzeć wystawę „1918-2018 stulecie niepodległości. Polska –światu”. Zwiedzenie wystawy było częścią zajęć poświęconym obchodom tej ważnej dla nas rocznicy. Sylwetki słynnych Polaków bardzo zainteresowały uczniów, tym bardziej, że nie wszyscy byli im znani. Ciekawość wzbudzały też różne przedmioty związane ze słynnymi Polakami, m. in. plecak i buty górskie papieża Jana Pawła II, walizka Witolda Gombrowicza czy statuetka Oskara, którą otrzymał Andrzeja Wajda.
WARSZTATY CERAMICZNE 1B
We wtorek 15 stycznia klasa 1 b była gośćmi Fundacji Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. M.Lutra (http://sp1.wroclaw.pl/node/1975). W prowadzonej przez Fundację Szkole Przysposabiającej do Pracy dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych. Każdy z nas miał okazję samodzielnie ulepić i ozdobić miseczkę z bryłki gliny. Praca odbywała się pod czujnym okiem i z pomocą pani Grażyny, prowadzącej zajęcia terapii zajęciowej. Jej pełne efekty będziemy mogli podziwiać, kiedy otrzymamy już wypalone i pokryte szkliwem naczynia. Czekamy z niecierpliwością, a pani Anicie Sowie i pracownikom Fundacji dziękujemy za zaproszenie!
MALOWANE NA SZKLE W 1B
W środę 9 stycznia uczniów klasy 1 b odwiedziła mama Kacpra, która jest artystą - plastykiem. Opowiedziała nam o historii szkła, pokazała wykonane przez siebie prace artystyczne. Szczególnie podobały nam się kolorowe „twarzotalerze”. Obejrzeliśmy też krótki film prezentujący Jej pracę. Na koniec każde dziecko samodzielnie wykonało i ozdobiło piękny szklany kwiat , który będzie wspaniałym prezentem dla naszych Babć z okazji ich święta (http://sp1.wroclaw.pl/node/1971).
Mamie Kacpra bardzo dziękujemy za pełne niespodzianek spotkanie i obiecujemy złożyć niedługo wizytę w jej pracowni artystycznej.
ŚWIĄTECZNA I NIEMIECKA LEKCJA W 8E
We wtorek 18 grudnia gościliśmy uczniów Gimnazjum Dwujęzycznego Nr 48 wraz z nauczycielką języka niemieckiego, panią Moniką Gołdyn-Krul. Uczniowie trzeciej klasy gimnazjum przeprowadzili dwugodzinne warsztaty świąteczne w klasie dwujęzycznej z językiem niemieckim - 8 e (http://sp1.wroclaw.pl/node/1970). Ósmoklasiści zostali podzieleni na 5 grup, z których każda miała do wykonania inne zadanie. Wszystkie grupy prezentowały efekty swojej pracy na forum. Mogliśmy usłyszeć melancholijną piosenkę świąteczną pt. „Bald ist Weihnachten” zespołu Die Prinzen w wykonaniu pięciu dziewcząt. Kolejne grupy prezentowały kalendarz adwentowy, komiks świąteczny, choinkę z prezentami, a jedna z nich przeprowadziła nawet wywiad w języku niemieckim z „prawdziwym Mikołajem”. Warsztaty zostały podsumowane quizem dotyczącym tradycji Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech oraz słodkim upominkiem dla zwycięskiej grupy.
MITY W MUZEUM
22 listopada klasy 5a i 5b były w Muzeum Archeologicznym w Arsenale na lekcji muzealnej o mitach greckich. Uczniowie w ciekawych sceneriach muzealnych sal wysłuchali opowieści o bogach, pooglądali interesujące eksponaty a także dowiedzieli się na czym polega praca archeologa. Sami także mogli pochwalić się znajomością mitów.
ŚWIĘCI W JEDYNCE...
W ostatnich dniach odwiedzili naszą szkołę... sami święci, zachęcając innych do przyjaźni z Jezusem. z niektórymi udało się przeprowadzić wywiad. (http://sp1.wroclaw.pl/node/1934).
RELIGIA W 4B
W październiku, miesiącu poświęconym Matce Bożej, dziewczynki z klasy 4b przygotowały scenki o Maryi (http://sp1.wroclaw.pl/node/1936). Jedno z przedstawień, objawienie w Fatimie, odegrały również na różańcu dla dzieci w kościele Św. Michała Archanioła.
LEKCJA RELIGII W 2B
"Oto siewca wyszedł siać.."
Ile trudu wymaga uprawa roślin, dowiedziała się klasa 2b. O ileż bardziej należy troszczyć się o swoją duszę i czystość serca. Z pomocą Jezusa wszystko jest możliwe (http://sp1.wroclaw.pl/node/1935).
DZIEŃ CHŁOPCA
Dzień Chłopca klasy 6b i 6d spędziły bardzo aktywnie. Naszą wspaniałą wycieczkę rozpoczęliśmy od pokojów zagadek. Uczniowie musieli wykazać się sprytem i spostrzegawczością aby wydostać się pokojów, w których zostali zamknięci. Nasz pobyt uatrakcyjniał spływ pontonowy, ognisko oraz na koniec fantastyczny mecz w paintball. Piękna pogoda towarzyszyła nam przez całą wycieczkę. To będą niezapomniane chwile...
FANTASTYCZNA WYCIECZKA 7D I 7E W PIENINY
Uczniowie klasy 7d i 7e właśnie wrócili z super wycieczki w Pieniny (http://sp1.wroclaw.pl/node/1863). Wśród wielu atrakcji zaliczyli podnoszący poziom adrenaliny spływ pontonami Dunajcem, zdobyli Trzy Korony (najwyższy szczyt Pienin), szaleli na basenie w Bukowinie Tatrzańskiej, a także współczuli straszącej w zamku w Niedzicy księżniczce Brunchildzie, która zginęła spadając do studni głębokiej na 60 metrów. A następna wycieczka już za rok...
SZALONE PRZEDSTAWIENIE O POLSKICH CHEMIKACH
We wtorek 17.kwietnia uczniowie klas 7a, 7d i 7e obejrzeli szalone przedstawienie "O dwóch takich, co skroplili azot" (http://sp1.wroclaw.pl/node/1843). Spektakl oparty jest na historii przełomowego, choć nieco zapomnianego odkrycia dwóch polskich naukowców – Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, którzy jako pierwsi na świecie uzyskali ciekły azot. Siódmoklasiści przenieśli się do świata skroplonych gazów, ekstremalnie niskich temperatur i widowiskowych doświadczeń. A wszystko to obficie okraszone humorem. Dużą odwagą wykazała się wychowawczyni klasy 7a pani Emilia Marut, która, dla dobra nauki, wzięła udział w doświadczeniu spalania metanowych baniek na...jej dłoniach.
DODATKOWA (WYJĄTKOWA!) BIOLOGIA
Uczniowie klas 7. od początku roku szkolnego uczestniczą w zajęciach dodatkowych z biologii, podczas których przygotowują się do konkursów przyrodniczych, poszerzają swoją wiedzę z zoologii, botaniki i anatomii oraz przeprowadzają eksperymenty (http://sp1.wroclaw.pl/node/1820). Tematem jednych z zajęć była "Chemia na talerzu. Czy wiem, co jem?" - samodzielnie wykonywali doświadczenia, podczas których wykrywali związki zawarte w produktach spożywczych. Przed nami zajęcia w terenie, oczywiście jak tylko przyjdzie do nas prawdziwa wiosna...
NACZELNE I ICH...KOŚCI
W dniach 12.03 i 19.03.2018 uczniowie klas: 7a, 7b i 7e w ramach lekcji biologii uczestniczyli w wykładach i warsztatach prowadzonych przez doktorantkę Koła Naukowego KOSTKA z Katedry Biologii Człowieka UWr, panią mgr Alicję Hudzik (http://sp1.wroclaw.pl/node/1822).
Pierwszy wykład „Człowiek wśród innych naczelnych” dotyczył pozycji człowieka w świecie zwierząt. Uczniowie zapoznali się z podobieństwami i różnicami pomiędzy człowiekiem a małpami człekokształtnym, mieli możliwość porównania czaszki człowieka i goryla na podstawie ludzkich szczątków kostnych i odlewu czaszki goryla.Drugi wykład „Detektywi kości” okazał się bardzo ekscytujący, ponieważ przyszli młodzi naukowcy wcielili się w rolę detektywów i rozpoznawali fragmenty kości, co wcale nie było łatwe J . Kolejne spotkania przed nami…
MUMIE!!!
W dniu 22.03.2018 klasa 7b w ramach zajęć Szkoła w Mieście uczestniczyła w warsztatach osteologicznych w Katedrze Biologii Człowieka UWr, podczas których w towarzystwie egipskich mumii i szkieletów małp, małpiatek i człowiekowatych uczyli się rozpoznawać płeć i wiek na podstawie ludzkich szczątków kostnych pochodzących z wykopalisk dolnośląskich (http://sp1.wroclaw.pl/node/1824). Warsztaty te nawiązywały do wykładu "Detektywi kości", w których klasa uczestniczyła 19.03.2018.
KLASY IIIE I IIIF W NFM
W środę 7 marca klasy 3 e i 3 f po raz kolejny odwiedziły Narodowe Forum Muzyki. Wspaniała grupa instrumentalistów w dowcipny sposób przybliżyła dzieciom postać A.Vivaldiego oraz wykonała fragmenty koncertów skrzypcowych, w których za pomocą dźwięków kompozytor odmalował zmiany zachodzące w przyrodzie w kolejnych porach roku. Z niecierpliwością oczekiwać będziemy następnego spotkania ze światem muzyki w NFM! (http://sp1.wroclaw.pl/node/1793)
LAPBOOKOWANIE W KLASIE VIE
LAPBOOKI – „książki na kolanie”, po raz pierwszy wykonywane przez uczniów klasy 6e na lekcjach języka polskiego jako podsumowanie pracy z lekturą: „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Ciężka praca, świetna zabawa, niezwykłe efekty…. (http://sp1.wroclaw.pl/node/1768)
To na pewno trzeba będzie powtórzyć…
SIÓDMOKLASISCI BYLI NA "ZEMŚCIE"
W poniedziałek 8 stycznia uczniowie klas 7d i 7e, podczas sztuki "Zemsta" wystawionej przez wrocławski Teatr Komedia, przenieśli się do czasów, w których żył Aleksander Fredro. Siódmoklasistki, jako trofeum niezwykłej wartości, zdobyły skrawki listu dyktowanego przez, mocium panie, jegomościa Cześnika, a pisanego gęsim piórem przez przesympatycznego staruszka Dyndalskiego.
TWÓRCZE ZABAWY W KLASIE VC
W ostatni wtorek uczniowie ponownie odwiedzili "Starą Piekarnię", gdzie zamienili się w artystów! Powstały urocze i jedyne w swoim rodzaju świąteczne podstawki pod kubki, ozdobione techniką decoupage. Wyjście było współfinansowane w ramach programu "Szkoła w mieście". (http://sp1.wroclaw.pl/node/1719)
KIERMASZOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE