SP 1 Wrocław

Wydarzenia

„Popołudnie z książką” dla klas szóstych

19 maja 2017 r. odbyło się ostatnie już w tym roku szkolnym „Popołudnie z książką”. Kameralna reprezentacja klas szóstych zgromadziła się w czytelni, aby wspólnie zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie: „Po co się złościć?”. Uczniowie wysłuchali opowieści o złośnicy Karolinie, wzięli udział
w zabawie na terenie biblioteki, a potem wspólnie omawiali sposoby radzenia sobie ze złością. Spotkanie zakończyło się rozmową przy herbatce i ciasteczkach. http://www.sp1.wroclaw.pl/node/1569

Międzynarodowy Dzień Książki

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna ogłasza abolicję. Dłużnicy, którzy  tego dnia  przyniosą książki do biblioteki, nie będą musieli ponosić konsekwencji z tytułu ich przetrzymywania. Tego Dnia, koło biblioteki, odbędzie się kiermasz ciast upieczonych przez chętnych uczniów.  „Walutą” obowiązująca podczas  kiermaszu będzie książka podarowana bibliotece. Każdy, kto przyniesie książkę dla biblioteki będzie mógł  dostać porcję ciasta.
Serdecznie zapraszamy!

 

Spotkanie z Pisarką

4 kwietnia 2017 roku odbyło się w naszej bibliotece spotkanie z wrocławską pisarką, panią Magdaleną Zarębską. Inicjatorką i pomysłodawczynią wydarzenia była Mama jednej z uczennic klasy 6a, pani Bożena Stumpf. Pani Magdalena Zarębska pisze książki dla dzieci i młodzieży. Prawdziwym hitem wśród młodych czytelników stał się „Projekt Breslau”, którego akcja toczy się w murach Gimnazjum nr 13, znajdującego się przy ulicy Reja we Wrocławiu. Autorka w ciekawy sposób przybliżyła obecnym na spotkaniu dzieciom historię opisaną w książce, ilustrując swoją opowieść zdjęciami dawnego i obecnego Wrocławia. Pani Magdalena uchyliła też rąbka tajemnic związanych z pracą pisarza, a także odpowiedziała na liczne pytania uczniów (http://sp1.wroclaw.pl/node/1530).

„Przyłapani na czytaniu” w SP 1

W piątek 17 marca 2017 roku odbyła się w naszej Szkole akcja promująca czytelnictwo, zatytułowana „Przyłapani na czytaniu”. Podczas wszystkich przerw w tym dniu na korytarzach szkolnych można było spotkać panią Dorotę Kuszyńską, która „łapała” na czytaniu uczniów poprzez robienie im zdjęć. Czytające dzieci można było spotkać na ławeczkach, w Strefie Ciszy, na schodach, przy stolikach i oczywiście w bibliotece. Fotorelacja z tego wydarzenia już niebawem ukaże się w galerii na stronie internetowej naszej Szkoły oraz w gablocie biblioteki na korytarzu szkolnym.

 

Popołudnie z książką. Bohater naszych czasów

16 marca 2017 roku odbyło się spotkanie czytelnicze „Popołudnie z książką” dla uczniów klas piątych. W kameralnym, lecz bardzo wesołym gronie dzieci poznały opowiadanie pod tytułem „Bohater naszych czasów”, pochodzące z książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „Tata, a Marcin powiedział…”. Następnie do wykonania były zadania związane z dzisiejszymi autorytetami. Uczestnicy opowiedzieli  o  ludziach, którzy swoim postępowaniem i osiągnięciami inspirują ich do codziennego bohaterstwa. Dzieci znalazły także ukryte w książkach polecenia i na ich podstawie w parach przygotowały CV Bohatera – wypisały jego cechy, osiągnięcia i umiejętności. Spotkanie zakończyła herbatka i słodki poczęstunek. Dziękujemy naszym drogim Piątoklasistom za aktywny i kreatywny udział w „Popołudniu z książką”.

 

Konkurs recytatorski „Muzyka w poezji – poezja w muzyce”

28 lutego 2017 roku odbyły szkolne eliminacje XVII Miejskiego Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie z wierszem”. Tegoroczny temat brzmiał: „Muzyka w poezji – poezja w muzyce”. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali uczniowie klas 1-3. Bardzo dużo, bo aż 29 osób, zdecydowało się wziąć udział w recytatorskim pojedynku. Wybór najlepszych okazał się dla jury w składzie: pani dyrektor Anna Piekara, Paulina Danaj, Barbara Wołek i Dorota Kuszyńska zdaniem niezwykle trudnym – uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. Po burzliwych obradach pierwsze miejsce przyznano Lenie Ślęzak z klasy 3e, drugie – Hani Sadeckiej z 2b, natomiast trzecie – Karolowi Oleśniewiczowi z 3d. Wyróżnieni zostali: Tosia Staroniewicz 3f, Zosia Jedynak 2d, Amelka Jaszczuk 3f, Karina Kornatowska 1a, Weronika Jędrychowska 1a, Maja Filipkiewicz 2b, Lena Borkowska 2b, Maja Szczepańska 1c, oraz Malwina Śliwa 3d. Lena, Hania i Karol będą reprezentować naszą Szkołę na etapie miejskim konkursu, który odbędzie się 21 marca 2017 roku. Zdjęcia z konkursu: http://www.sp1.wroclaw.pl/node/1487

 

Mole książkowe 2017

 „Mole książkowe” to konkurs dla klas 2-3, który polega na przeczytaniu wybranych na początku roku szkolnego lektur z literatury dziecięcej, a następnie na rozwiązaniu kart pracy związanych z treścią książki.

Również w tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się liczne grono czytelników  z klas młodszych.
W pierwszym etapie uczestnicy zapoznali się z książką Barbary Stenki „Oj, Hela” i rozwiązywali zadania związane z treścią tej lektury. Druga część „Moli książkowych” odbyła się 10 lutego 2017 roku. Tym razem dzieci przeczytały książkę z serii „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki – „Czerwone krzesło”. W załączniku znajduje się tabela z wynikami po dwóch etapach konkursu.

Przypominamy, że kolejną lekturą na luty i marzec jest „Finek” autorstwa Jana Grabowskiego.

 

Piękne czytanie uczniów „Jedynki”

9 lutego 2017 roku odbył się szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Wzięło w nim udział 25 osób z klas 1-3 oraz 18 reprezentantów klas 4-6. Uczniowie przygotowali teksty wybrane przez panie bibliotekarki ze zbioru „Legendy starego Wrocławia” Wojciecha Chądzyńskiego. Po chwili zasłuchania się we wrocławskie opowieści jury zadecydowało, kto przeczytał najpiękniej. W kategorii klas młodszych pierwsze miejsce zajęła Karolina Sadecka z klasy 3d, drugie – Zuzia Oracz z 3b,
a trzecie – Pola Miączyńska z 3f. Wyróżnienia otrzymały: Marta Foriasz – 3d, Amelka Wolska –3b oraz Tosia Staroniewicz – 3f. W kategorii klas starszych zwyciężyła Sonia Chorębała z 6b, tuż za nią uplasowała się Amelka Wójcik z 5c, trzecie miejsce zaś przypadło Hani Stach z 5c. Wyróżnione zostały Dominika Pudzinouskaya z 5a oraz Jagoda Derda z 6d. Zdobywcy miejsc pierwszego, drugiego i trzeciego w obu kategoriach będą reprezentować naszą Szkołę na etapie międzyszkolnym, który odbędzie się w dniach 22-23 marca 2017 roku. Galeria zdjęć z wydarzenia: http://www.sp1.wroclaw.pl/node/1488

Wrocławska młodzież recytuje wrocławskich poetów w Jedynce